2024-05-19 20:45:09
Wojciech Staniec
Byli reprezentanci Polski szkolą się na Super Trenerów
Jako zawodnicy wygrali niemal wszystko, grali w finałach Ligi Mistrzów, zdobywali medale mistrzostw świata. Po zakończeniu kariery nie pożegnali się z piłką ręczną, ale szkolą się na trenerów, co w przyszłości może zaowocować rozwojem szczypiorniaka w Polsce.
Grupa byłych reprezentantów Polski brała udział w organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przy współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, programie o nazwie Super Trener. Jak można przeczytać na stronie resortu program ten ma na celu wsparcie szkolenia zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, paralimpijskich i osób głuchych oraz przygotowania i udziału w mistrzostwach świata i Europy w sportach olimpijskich, paralimpijskich oraz osób głuchych. W tym roku w sumie – na wszystkie dyscypliny sportu zaplanowany budżet to osiem milionów złotych.
W przypadku piłki ręcznej lista uczestników może robić wrażenie, bo do tej pory uczestniczyli w nim Rafał Gliński, Mariusz Jurkiewicz, Rafał Kuptel, Marcin Wichary, Bartosz Jurecki, Piotr Grabarczyk i Piotr Masłowski.
- Zdecydowałem się na udział w programie, ponieważ bardzo chciałem poszerzyć swój warsztat trenerski i móc być częścią kadr narodowych, już nie jako zawodnik, ale też trener. – mówi Piotr Masłowski. - Po skończonej karierze zawodniczej, chciałem pozostać przy piłce ręcznej i móc szkolić się pod okiem najlepszych szkoleniowców w Polsce – dodaje Piotr Grabarczyk.
Nie od dzisiaj wiadomo, ze piłka ręczna to jedna z dziedzin sportu, w której trzeba błyskawicznie dostosowywać się do zmian i być na bieżąco z nowymi trendami. Doświadczenie z kariery zawodniczej to jedno, ale niezwykle ważny jest ciągły rozwój. - Zyskałem nowe doświadczenia, miałem możliwość czerpania wiedzy od trenerów głównych, obserwowania wykonywanych założeń na zgrupowaniach, do tego doszły szkolenia i kursy, które napewno w przyszłości będę mógł wykorzystać w prowadzeniu zespołu – cieszy się Rafał Gliński.
- Dla mnie najbardziej istotną kwestią była możliwość uczestniczenia w wielu kursach i szkoleniach i współpraca z trenerami kadr narodowych, udział w zgrupowaniach ZPRP, a przede wszystkim ciągły kontakt i wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami programu– wylicza Mariusz Jurkiewicz.
Program Super Trener pozwala zdobywać dodatkową wiedzę. - Wziąłem udział w dużej ilości kursów stacjonarnych związanych z tematyką nie tylko piłki ręcznej, ale tez psychologii, dietetyki, przygotowania motorycznego. Dzięki programowi uczestniczyłem w kursie i obroniłem licencję A poziom III RINCK Convention w piłce ręcznej – wspomina Grabarczyk.
Reprezentacja Polski w ostatnich latach znalazła się na zakręcie, bo karierę skończyło tzw. złote pokolenie za czasów, którego Biało-Czerwoni zdobyli trzy medale mistrzostw świata, dwa razy zagrali na Igrzyskach Olimpijskich i byli uznawani za zespół z europejskiej czołówki. Co ważne, osoby, które osiągały te wyniki zostają w piłce ręcznej.
- Uważam, że dzięki temu programowi zawodniczki i zawodnicy, którzy przez wiele lat zdobywali doświadczenie na arenach międzynarodowych będą mieli możliwość pozostania przy swojej dyscyplinie i wspomagania zdobytym doświadczeniem młodsze pokolenie, a jednocześnie dzięki programowi Super Trener, będą poszerzać swoją wiedzę na odpowiednich kursach i szkoleniach – uważa Masłowski.
Tweet